Które iglaki można posadzić w cieniu?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Umiejętne projektowanie ogrodu wymaga wiedzy na temat specyfiki i wymagań różnych gatunków roślin. Ich wybór jest uwarunkowany między innymi przez cechy danej posesji i czynniki takie jak rodzaj gleby czy nasłonecznienie. Co w wypadku dużych, zacienionych obszarów? Czy można posadzić na ich iglaki? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Iglaki i ich wymagania

Wiele drzew i krzewów iglastych nie wymaga aż tak intensywnej pielęgnacji, jak ma to miejsce w przypadku roślin liściastych. Z tego względu są one często wybierane do ogrodów, nawet takich, gdzie występuje duże zacienienie terenu. Aby jednak iglaki mogły się prawidłowo rozwijać, konieczny jest wybór gatunków dostosowanych do takich warunków.

Dobry przykład stanowi cis pospolity. Ma on gęste igły, szczególnie po strzyżeniu, a także owoce dodające mu walorów estetycznych. Innych gatunkiem cieniolubnego iglaka jest żywotnikowiec japoński. Ma on bardzo ciekawy wygląd gałązek, charakteryzuje się też srebrzystym nalotem. Jest to drzewo, które świetnie odnajdzie się w zacienionym miejscu.

Kolejną propozycją iglaka nielubiącego słońca jest mikrobiota syberyjska. Tą nazwą określa się niski krzew, który nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Niektóre gatunki iglaków rosną wolno, ale zapewniają niepowtarzalne walory estetyczne, dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką i posadzić je w swoim ogrodzie.

Zalety iglaków w ogrodzie

Małe wymagania to ważna zaleta iglaków, znacząca szczególnie dla osób, które chciałyby mieć piękny ogród, ale nie mają czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Inną korzyścią płynącą z ich zasadzenia jest zielona posesja nawet zimą. Rośliny te występują w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego łatwo dopasować je do upodobań danego właściciela ogrodu.

Iglaki cieniolubne można znaleźć w szkółkach, takich jak na przykład Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej Krzysiak. Warto zaopatrywać się w rośliny w miejscach, w których widać, że są one zadbane. Profesjonaliści będą prawdopodobnie służyli radą w kwestii pielęgnacji iglaków oraz innych drzew i krzewów.

Piękny ogród wcale nie musi wymagać codziennego wysiłku, a nie dla każdego zajmowanie się zielenią to przyjemne zajęcie. Dlatego właśnie warto zainwestować w iglaki cieniolubne, które nie mają dużych potrzeb, a charakteryzują się ogromnymi walorami estetycznymi i stworzą posesję w różnych odcieniach zieleni przez cały rok.

Brak oceny.
Proszę czekać...

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualizacja danych firmy: