Jak skutecznie nawadniać organizm w upalne dni?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Upalne dni to czas, na który czekamy cały rok. Jednak warto pamiętać, że wysokie temperatury wymagają od naszego organizmu wyjątkowego działania. Dlatego, żeby czuć się dobrze mimo żaru lejącego się z nieba, wypada pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Co pić, żeby nasz organizm utrzymywał odpowiedni poziom wody oraz czego raczej unikać. O tym poniżej. 

Dlaczego nawodnienie organizmu jest takie ważne? 

Każda komórka w organizmie człowieka, aby odpowiednio działać, potrzebuje wody. Woda odpowiada za wiele funkcji – m.in. pomaga regulować temperaturę naszego ciała. 

Upały przyspieszają proces odwodnienia organizmu, szczególnie jeśli dochodzi do tego wysiłek fizyczny czy spożywanie alkoholu. 

Do klasycznych objawów odwonienia zalicza się oczywiście poczucie pragnienia i suchość w ustach. Ale także suchą skórę czy rzadsze oddawanie moczu. W poważniejszych przypadkach mogą pojawiać się bóle i zawroty głowy.

Sprawdzić stan wody w organizmie można podczas oddawania moczu. Jeśli jego barwa jest jasnożółta, prawdopodobnie jesteśmy dobrze nawodnienie. Im ciemniejsza barwa, tym odwodnienie większe. 

Czym nawadniać organizm? Przede wszystkim wodą!

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najlepszy sposobem na nawodnienie organizmu jest po prostu – woda. Według dietetyków warto wybrać wodę zmineralizowaną, która zawiera dodatkowe składniki mineralne. Woda sprawdza się lepiej niż inne napoje. Przede wszystkim dlatego, że nie zawiera cukru i można pić ją przez całą dobę. 

Zakłada się, że kobiety powinny wypijać dziennie ok. 2 litrów wody, mężczyźni o 0,5 litra więcej. Większe zapotrzebowanie na wodę mają również osoby uprawiające sporty i pracujące fizycznie podczas upałów, a także chorzy. W przypadku dzieci dużo zależy od masy ciała. 

Wypada dodać, że niektóre osoby tracą wodę z organizmu szybkiej niż inni. Oni też powinni wziąć pod uwagę większe nawodnienie od standardów. 

Gdy na dworze panują tropikalne temperatury, raczej nie rozstawajmy się z butelką wody, z której regularnie będziemy popijać, uzupełniając płyny. Warto słuchać swojego organizmu i nie ignorować sygnałów, jakie wysyła. 

Co pić i jeść, żeby skutecznie nawadniać organizm? 

Poza wodą w upalne dni warto mieć w zanadrzu owoce i warzywa, które poza cennymi witaminami i minerałami zawierają mnóstwo wody. Latem na stołach prym powinien wieść arbuz oraz ogórek, które w 9/10 składają się z wody. 

Połączeniem wody i owoców/warzyw są oczywiście soki. Najlepiej postawić na te, które w całości produkowane są z owoców/warzyw, a nie z zagęszczonego soku. Wówczas mamy pewność, że nie dodano do nich cukru lub innych słodzików. 

sok pomarańczowy

Alternatywą dla sportowców mogą okazać się napoje izotoniczne, czyli tzw. izotoniki. Poza wodą zawierają niezbędne minerały i węglowodany. W niektórych przypadkach także witaminy. Zawarty w izotonikach sód sprawia, że woda sprawniej wchłania się do naszego organizmu. 

Nawadnianie można połączyć z obiadem i postawić na zupy, które dodadzą nam energii, a także uzupełnią braki wody w organizmie. Poza tym warto pamiętać, że zupy to bogactwo witamin i minerałów. 

Czy w upalne dni można pić elektrolity?

Tak. Elektrolity świetnie sprawdzają się nie tylko w przypadku biegunek i wymiotów, ale także podczas upałów. 

Czego nie spożywać w upały? 

Specjaliści odradzają szczególnie produktów odwadniających, czyli m.in. alkoholu i kawy. Podczas wysokich temperatur nie warto też obciążać organizmu ciężkostrawnymi potrawami, np. tłustym mięsem czy fast foodami. 

Ponadto wypada zrezygnować z wszelkich wód smakowych, napojów energetycznych i słodzonych napojów gazowanych. Są to zazwyczaj produkty wysokokaloryczne, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwość i złego samopoczucia podczas upałów koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.  

Brak oceny.
Proszę czekać...

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualizacja danych firmy: