Jak poprawnie eksploatować palety drewniane?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Magazynowanie i transport towarów w wielu sytuacjach nie mógłby się odbyć bez wykorzystania palet. Pomimo obecności na rynku konkurencji w postaci wyrobów plastikowych, nadal warianty drewniane pozostają najczęstszym wyborem. Wszystko ze względu na ich trwałość oraz zestandaryzowane wymiary w przypadku europalet. Warto jednak zadawać sobie sprawę z tego, jak należy je użytkować, aby służyły jak najdłużej i nie stanowiły problematycznego odpadu.

Rodzaje palet drewnianych i ich cechy

Oferta tego rodzaju produktów na rynku jest niezwykle szeroka. Są one bowiem dostępne w odmiennych wymiarach, konstrukcjach, a także różnią się gatunkiem drewna, z jakiego zostały wykonane. Można je zatem podzielić właśnie według takich kryteriów. Nieco bardziej ogólne rozróżnienie wygląda natomiast następująco:

  • europalety – mają certyfikat EPAL i oznaczenie EURO. Wyróżniają się budową dopasowaną do wszystkich typów wózków widłowych i sprawdzają się także w magazynach automatycznych. Są najczęściej stosowanym typem na terenie niemal całej Europy, stąd też ich nazwa;

  • palety przemysłowe – od opisanych wyżej odróżnia je to, że mogą zostać wymiarami dopasowane do potrzeb danego transportu, ponieważ nie podlegają tak ścisłym wymogom pod tym względem. Z tego względu też cechuje je niższa cena;

  • palety fitosanitarne – to specjalny rodzaj platform, które zostały poddane obróbce termicznej w celu usunięcia wszelkich szkodników, bakterii, grzybów etc. Taki zabieg jest konieczny, jeśli chodzi o zastosowanie palet do przewozu żywności i zachowanie norm sterylności.

Bezpieczne przechowywanie palet

Choć tego rodzaju platformy cechują się dużą trwałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne, nie oznacza to, że nie trzeba o nie odpowiednio dbać, aby jak najdłużej nadawały się do użytku. Przede wszystkim każda paleta drewniana ma określony udźwig, jakiego nie należy przekraczać. W przeciwnym razie elementy konstrukcyjne mogą ulec wypaczeniu, a to rodzi ryzyko uszkodzenia ładunku w konsekwencji upadku z platformy.

Te, które nie są wykorzystywane na bieżąco, należy magazynować w odpowiednich warunkach. Najbardziej szkodliwe dla materiału jest długotrwałe oddziaływanie wilgoci oraz promieniowania słonecznego, co prowadzi do utraty jego właściwości – mięknięcia oraz pękania. Palety powinny być przechowywane w suchym miejscu, najlepiej zadaszonym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Brak dostępu świeżego powietrza bardzo szybko spowoduje rozwój pleśni. Tym samym należy zadbać o dobrze utwardzone oraz odwodnione podłoże. Co ważne, w europaletach poziom wilgotności nie powinien przekraczać 22%. Ponadto nie powinno się składować razem platform suchych oraz mokrych, a także nowych i używanych.

Dopuszczalne usterki platform drewnianych

Z czasem elementy konstrukcyjne ulegają naturalnemu procesowi starzenia się i zużycia, zwłaszcza biorąc pod uwagę intensywną eksploatację, jakiej poddawane są palety. Ścisłym normom, jeśli chodzi o stan techniczny i dopuszczenie do użytku podlegają wspominane już kilkukrotnie palety EURO. Akceptowalne uszkodzenia to zasinienia, obecność niektórych gatunków grzybów oraz pęknięcia, jeśli nie znajdują się na całej długości desek. Wszystkie inne wady konstrukcyjne muszą zostać wyeliminowane poprzez naprawę. Poddane jej palety są oznaczane specjalnym gwoździem z symbolem certyfikatu EPAL. Wszystkie wykorzystywane do renowacji komponenty muszą być przy tym fabrycznie nowe i poddane wcześniej obróbce termicznej.

Postępowanie z nieużywanymi paletami

Jeśli dysponujemy nadmiarem palet w magazynie, to z powodzeniem można oddać je do skupu, jaki prowadzi między innymi firma TOM-PALEX z Łodzi, zajmująca się także ich sprzedażą. W takich miejscach uszkodzone modele są w miarę poddawane renowacji, a jeśli nie ma takiej możliwości to przekazywane do recyklingu. To kolejny atut drewnianych wyrobów – sposobność ich ponownego wykorzystania. Sprawne komponenty stosuje się do naprawy innych palet, z kolei uszkodzone elementy drewniane da się przetworzyć na papier, czym zajmują się wyspecjalizowane zakłady przetwórstwa odpadów. Takie postępowanie przyczynia się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie wycinki lasów, zużycia wody, energii oraz emisji CO2 do atmosfery.

Inna możliwość to wykorzystanie całych palet lub ich elementów do stworzenia drewnianych mebli oraz ozdób domowych. Ten trend cieszy się dużą popularnością, a takie wyposażenie gości zarówno w domach, ogrodach, jak i przestrzeni publicznej. Stoliki, ławki, półki, biurka, łóżka, kwietniki, całe komplety wypoczynkowe to tylko nieliczne przykład wykorzystania niepotrzebnych platform. Należy przy tym zaznaczyć, że takie rozwiązania wiążą się ze znaczną oszczędnością pieniędzy w porównaniu z zakupem zupełnie nowych mebli z salonu.

Brak oceny.
Proszę czekać...

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualizacja danych firmy: